Kalendarium

Wszystkie działania projektu pn.”OTWIERAMY HORYZONTY! Rozwój usług społecznych na rzecz dziecka i rodziny w powiecie lęborskim poprzez uruchomienie placówki wsparcia dziennego typu podwórkowego” są dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020, w poddziałaniu 6.2.2. Rozwój usług społecznych.


W dniu 22 lutego 2020 r. odbył się Event Edukacyjno – Integracyjny w okazji Dnia Myśli Braterskiej. Event został zorganizowany w formie V Przeglądu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej w Michałkowo – niepubliczna szkoła i przedszkole w Mostach. Wśród zaproszonych gości był Burmistrz Miasta Lębork Pan Witold Namyślak oraz Starosta Lęborski Pani Alicja Zajączkowska. Przegląd rozpoczęliśmy od występu grupy gitarowej, która w ramach projektu co każdą środę szlifowała swoje umiejętności nauki gry na gitarze. Następnie piosenki prezentowały na scenie gromady zuchowe, drużyny harcerskie, a na zakończenie soliści/solistki. W kategorii drużyn harcerskich I miejsce zajęła 49 HDT „Trampy”, II miejsce 10 ŁDSH „Leśni łowcy”, a III miejsce 7 HDCzB. W kategorii soliści I miejsce zajęła Agata Raguza, II miejsce Aleksandra Koprowska, a III miejsce przypadło dla Natalii Tracewicz oraz Oliwii Peta.


Od 8 do 10 lutego Stacja Lębork wzięła udział w Zlocie Zaślubinowym w Pucku z okazji 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem – Spotkanie Integracyjne i wymiana doświadczeń. Pomimo tego, iż pogoda była zmienna i kapryśna wzięliśmy udział w grze terenowej dotyczącej gen. Józefa Hallera, zobaczyli spektakl laserowy pt. „laserowe stulecie” na starym rynku. Drugi dzień zmagań na Zlocie Zaślubinowym przyniósł naszym uczestnikom wycieczkę do Władysławowa. Krótka podróż pociągiem i mogli zacząć podziwiać malownicze miasteczko rybackie. Trzeci dzień Zlotu to udział w uroczystościach 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Przyjazd zabytkowego pociągu na stację PKP z gen. Hallerem, przemarsz korowodem ulicami miasta, odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Antoniemu Miotk na Starym Rynku oraz akt odnowienia zaślubin Polski z Morzem. 


Uczestnicy i uczestniczki projektu 25 stycznia wzięli udział w Evencie Edukacyjno-Integracyjnym, organizowany przez Chorągiew Gdańską o nazwie „Sobotni Tor Atrakcji Certyfikowanych Jakości Europejskich” w skrócie STACJE. Z samego rana uczestnicy ruszyli na zajęcia. Nasze patrole brały udział w warsztatach tworzenia loesji, spotkali się z aktorem i mogli poćwiczyć parkour. Po obiedzie niektórzy z nas wybrali się do Europejskiego Centrum Solidarności. Dzięki zwiedzaniu z audio słuchawkami, każdy z harcerzy poznał lepiej część historii naszego kraju. Na zakończenie uczestnicy wybrali się do kina na film. W tym dniu udział wzięło 50 osób. 

Półkolonie “Wesoła Zima w Mieście”  2020

20.01.2020 – tego dnia odbyły się zajęcia w placówce na temat nietypowych dni i świąt w kalendarzu. Następnie wszyscy wybraliśmy się do kina na film pt. “Tajni i fajni”.
22.01.2020 – skorzystaliśmy z atrakcji w AirSpace Dmuchanym Parku Rozrywki w Gdyni. Mieliśmy okazję pobawić się na dmuchanych zamkach, torach przeszkód i basenach z piłkami.
23.01.2020 – odbyły się zajęcia przeprowadzone przez firmę “Manufaktura”. Uczestnicy mogli uszyć poduszki według własnego pomysłu.
24.01.2020 – tego dnia animatorzy zorganizowali bal karnawałowy w pirackim stylu. Uczestnicy mogli wykazać się w różnego rodzaju zadaniach i konkurencjach.
25.01.2020 – w ostatni dzień półkolonii uczestnicy poznawali techniki szycia na maszynie, a także zajęcia artystyczne.


Od 10 do 18 stycznia Stacja Lębork wzięła udział w zimowisku w Murzasichle. Czas ten czas spędziliśmy bardzo aktywnie. Przez cały wyjazd przyświecała nam tematyka góralska. Dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat Podhala oraz tradycji tego pięknego regionu. Mieliśmy nawet okazję do spotkania z prawdziwym góralem, który zdradził nam kilka ciekawostek i pokazał, krok po kroku, w jaki sposób robi się prawdziwe oscypki. Większość czasu spędziliśmy na stoku, gdzie mogliśmy jeździć na nartach lub snowboardzie. Jeden dzień poświęciliśmy na wycieczkę do Zakopanego. Udaliśmy się na słynne Krupówki, a oprócz tego odwiedziliśmy cmentarz i złożyliśmy znicz na grobie Andrzeja i Olgi Małkowskich. Wjechaliśmy również na Kasprowy Wierch, skąd podziwialiśmy cudowne, tatrzańskie krajobrazy. Ostatniego dnia byliśmy także na termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Oczywiście nie mogło zabraknąć wielu ciekawych zajęć jak np. warsztaty rad drużyn, wieczór gier i zabaw, zwiad terenowy po Murzasichle, zajęcia plastyczne, dziennikarskie czy gra „Milionerzy” o tematyce góralskiej i harcerskiej. Zimowisko dla każdego z nas było jedyne w swoim rodzaju. Na długo pozostanie z nami wiele wspomnień. Niektórzy z nas nauczyli się jeździć na nartach czy snowboardzie, inni zawarli nowe znajomości, przyjaźnie.


W dniu 30.10.2019 r. odbył się event edukacyjno-integracyjny, w którym uczestniczyło 88 osób. Uczestnicy i uczestniczki projektu obejrzeli seans filmowy pn. “Był sobie pies 2” w lęborskim kinie.


W terminie 11-13.10.2019 r. odbyła się Jesienna Gra Polowa w formie spotkania integracyjnego i wymiany doświadczeń na terenie Muzeum Technik Wojskowych “Gryf” w Dąbrówce Wielkiej. W spotkaniu uczestniczyło 66 osób. Piątkowe popołudnie uczestnicy i uczestniczki projektu spędzili na zajęciach zorganizowanych przez Państwową Straż Pożarną oraz uczestniczyli w pokazach pojazdów militarnych, które zostały bezpłatnie udostępnione dla nich. Następnie pojechali do Luzina, gdzie po zakwaterowaniu rozpoczęły się warsztaty z płetwonurkiem. W sobotę uczestnicy i uczestniczki projektu zostali podzieleni na patrole, udając się na trasę. Na trasie mogli skorzystać z takich atrakcji jak tor przeszkód, wyznaczanie azymutu, wspinanie się po drzewach, ratowanie spadochroniarza – punkt pierwszej pomocy, nadawanie wiadomości szyfrem -morsem. Druga część dnia polegała na zwiedzaniu Muzeum Technik Wojskowych „Gryf”. Największą atrakcją była przejażdżka wozem gąsienicowym BAT-M po czołgowisku i zwiedzanie schronu dowodzenia. Wieczorem odbyły się warsztaty ze skoczkiem spadochronowym oraz z żołnierzem o pierwszej pomocy stosowanej w wojsku. W niedzielę na zakończenie zostały rozdane nagrody dla zwycięskich patroli.


W terminie 27-29.09.2019 r. Uczestnicy i Uczestniczki projektu pojechali do Warszawy w ramach Ogólnopolskiej Zbiórki Alertu Pamięci. Celem wyprawy było upamiętnienie harcerzy z Szarych Szeregów w 80. rocznicę ich powstania oraz oddanie hołdu żyjącym uczestnikom powstania warszawskiego. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w grze terenowej – ”Szary spacer” ulicami Warszawy. Podczas wyprawy śladami harcerzy z tamtych lat, uczestnicy odwiedzili m.in. Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego (Mokotów) związane z Szarymi Szeregami, odwiedzili Łazienki Królewskie w którym stoi popiersie Aleksandra Kamińskiego, będącego autorem książki „Kamienie na szaniec” . Na Powązkach Wojskowych oddali cześć przy grobach Jana Bytnara ps.Rudy, Tadeusza Zawadzkiego ps. Zośka i Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. Alek – postaci biorących czynny udział m.in. w akcji odbicia Rudego. Uczestnicy odwiedzili Pomnik Małego Powstańca. W ostatni dzień zwiedzili Centrum Nauki Kopernika oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. 


W dniu 14 września 2019 r. został zorganizowany Event Edukacyjno-Integracyjny w Szklanej Hucie, w którym wzięło udział 34 osoby. W programie eventu znalazła się gra terenowa po terenie stanicy, podczas której Uczestnicy i Uczestniczki projektu mogli wziąć udział w zajęciach kulinarnych, przygotowując posiłki w warunkach polowych na kuchenkach. Każdy patrol otrzymał radiotelefon, dzięki któremu komunikował się z organizatorem gry, aby otrzymywać kolejne zadania. Po południu odbyła się gra integracyjna – „bitwa o flagę”, podczas której każdy zespół budował bazę korzystając z namiotów kampingowych. Gra ta łączyła elementy maskowania, survivalu, a z pomocą osób prowadzących grę grupa kreowała własne zasady bitwy. Na koniec eventu wszyscy wzięli udział w ognisku. 


W terminie od 12 do 24 sierpnia 2019 roku odbył się obóz letni w Szklanej Hucie, w którym wzięło udział 45 osób. Do największych atrakcji obozu letniego można zaliczyć całodniową wycieczkę na Wieżycę, wspólny śpiewograniec, festiwal kolorów, rozgrywki sportowe w Bubble Footbal, koncert muzyczny zespołu “Cztery Pory Miłowania” oraz warsztaty stolarskie, podczas których Uczestnicy i Uczestniczki projektu budowali budki dla ptaków. Nie zabrakło także tradycji obozowych takich jak chrzest.


W terminie 29.07-02.08.2019 r. odbyła się Nieobozowa Akcja Letnia – „półkolonie”. W pierwszy dzień – 29.07.2019 Uczestnicy i Uczestniczki projektu zwiedzili Westerplatte „szlakiem pamięci”, uczestniczyli w lekcji muzealnej oraz płynęli statkiem, wzięło udział 30 osób. W drugi dzień – 30.07.2019 odbyły się zajęcia integracyjne i zabawy, olimpiada zadań niecodziennych, oglądali bajkę „Król Lew” w lęborskim kinie. W tym dniu uczestniczyło 35 osób. W trzeci dzień – 31.07.2019 18 osób pojechało do Szklanej Huty i korzystało z pięknej pogody na plaży. W czwarty dzień – 01.08.2019 Uczestnicy i Uczestniczki projektu wzięli udział w zajęciach sportowych w parku trampolin oraz brali udział w uroczystościach upamiętniających godzinę rozpoczęcia powstania warszawskiego. W ostatni dzień półkolonii, 16 osób uczestniczyło w grze terenowej po terenie miasta Lęborka za pomocą aplikacji w telefonie. 


W terminie 14-16.06.2019 r. odbyło się Spotkanie Integracyjne – wymiana doświadczeń w Szklanej Hucie. W piątek Uczestnicy i Uczestnicy projektu wzięli udział w świeczkowisku, na temat jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Ta cenna lekcja na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Po śniadaniu w sobotę wzięli udział w grze terenowej. Każdy patrol mógł wykazać się szybkością – w bitwie o flagę, kreatywnością – w budowaniu zamków na plaży, odwagą – wykonując różnego rodzaju zadania, umiejętnością skradania – w grze na kamuflowanie, zwinnością – na ściance wspinaczkowej i wiele innych. Po południu odbyły się zajęcia z decoupage, samoobrony, robotyki. W międzyczasie Uczestnicy i Uczestniczki mogli skorzystać z dmuchanego toru przeszkód. Wieczorem mogli zaśpiewać swoje ulubione piosenki na śpiewograńcu a w niedzielę odbył się apel kończący. W spotkaniu wzięło udział 51 osób.


W dniu 13 czerwca 2019 r. czwartek odbyło się uroczyste otwarcie Placówki Wsparcia Dziennego w formie pracy podwórkowej – Stacji Lębork przy ul. Armii Krajowej 14, gdzie obecny był z nami nasz partner PCPR w Lęborku. W ramach świętowania tego ważnego dnia zorganizowaliśmy Festyn Harcerski – Event Edukacyjno – Integracyjny w centrum miasta w którym wzięły udział dzieci, młodzież oraz ich rodzice, opiekunowie. Tego dnia były również z nami władze miasta i powiatu, Centrum Kultury „Fregata”, przedstawiciele służb mundurowych – Policji oraz Straży Granicznej, Ochotniczej Służby Ratowniczej, Muzeum Miejskiego w Lęborku, Manufaktury – miejsce spotkań twórczych i wielu innych. Uczestnicy i Uczestniczki projektu mieli okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych – ozdobić płócienne torby logiem Stacji Lębork, wykonać zakładki do książek w Manufakturze, wybić monety z herbem naszego miasta, wziąć udział w zajęciach z robotyki, warsztatach kulinarnych, poskakać na dmuchańcach, wykonać pamiątkowe zdjęcie oraz pojeździć ciuchcią. W evencie wzięło udział 52 Uczestników i Uczestniczek projektu. 


W terminie 11-12.05.2019 r. odbył się festyn o nazwie “Harcerski weekend z rodziną!” dla dzieci i rodziców w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie w ramach DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH. Dla Uczestników i Uczestniczek projektu czekało wiele atrakcji takich jak pływanie na łódkach, rozgrywki Archer Tag – rozgrywki strzeleckie, tańce animacyjne. Przez cały dzień można było wziąć udział w specjalnie przygotowanej grze terenowej podczas, której Uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę o obiektach wybudowanych lub zrewitalizowanych z Funduszy Europejskich oraz zapoznali się z działaniami prowadzonymi w ramach innych projektów. Całość zakończyła się uroczystym harcerskim apelem. Wydarzenie to pomogło zintegrować się rodzinom oraz harcerzom. W pikniku wzięło udział 58 osób.


W dniu 5 maja 2019 r. 53 osoby wzięły udział w wycieczce do Wodnego ZOO Safari w Dolinie Charlotty. Dzieci wraz z rodzicami wybrali się w rejs łodzią, która zabrała ich w podróż dookoła świata. Na gości czekało 10 tematycznych wysp, na których można było zobaczyć m.in. kangury, zebry, makaki japońskie, lemury, kapucynki czubate, strusie, emu i bociany, kilkanaście gatunków gęsi i kaczek. Uczestnicy i Uczestniczki projektu zwiedzili również fokarium. Na koniec wyjazdu zorganizowano ognisko z kiełbaskami. 


W niedzielę, 17 marca 2019 r. 120 Uczestników i Uczestniczek projektu wraz z rodzinami zobaczyło przedstawienie pt. „Brzechwa dla dzieci” w Teatrze Muzycznym w Gdyni w ramach Eventów Edukacyjno-Integracyjnych. Dzieci oraz młodzież wraz z rodzinami obejrzało spektakl, który przybliżył twórczość Jana Brzechwy, wybitnego polskiego poety.


W terminie 18-22.02.2019 r. dzieci oraz młodzież wzięła udział w półkoloniach – Nieobozowej Akcji Zimowej . Łącznie z półkolonii skorzystało 63 osoby. W poniedziałek, 18.02.2019 r. 31 osób wzięło udział w warsztatach naukowych w Centrum Nauki SmartLab. Zajęcia te, polegały na oglądaniu, ale także robieniu samemu różnych doświadczeń chemicznych. We wtorek, 19.02.2019 r. 32 osoby uczestniczyły w warsztatach tanecznych z elementami zabaw i ćwiczeń ruchowych. W środę, 20.02.2019 r. 32 osoby pojechały do Aquaparku w Redzie, w którym nie tylko pływali, ale także korzystali z takich atrakcji jak: zjeżdżalnie, rwąca rzeka, czy jacuzzi. W czwartek, 21.02.2019 r. 50 osób obejrzało bajkę pn. ”Ralph Demolka w internecie” w lęborskim kinie „Fregata”. Natomiast w piątek, 30 osób wzięło udział w zajęciach z okazji „Dnia Myśli Braterskiej”. Jest to wyjątkowe święto jedności i braterstwa z okazji urodzin założycieli harcerstwa.


08-16.02.2019 r. w pierwszym tygodniu ferii zimowych w terminie od 8 do 16 lutego 2019 r. Uczestnicy oraz Uczestniczki projektu wzięli udział w Harcerskiej Akcji Zimowej – wyjazdowa forma. Zimowisko odbyło się w Murzasichle, a uczestniczyły w Nim 44 osoby. Kadrę wychowawczą stanowili wolontariusze, Instruktorzy ZHP. Oprócz zajęć sportowych na stoku narciarskim, jazdy na nartach lub snowboardzie dla Uczestników i Uczestniczek projektu zapewniono wiele innych atrakcji. Wzięli udział w prelekcji tatrzańskiej prowadzonej przez prawdziwego górala w Izbie Regionalnej. Została zorganizowana wycieczka do Zakopanego, gdzie złożyli znicz pod pomnikiem twórców polskiego harcerstwa Olgi i Andrzeja Małkowskiego oraz wjechali Polską Koleją Linową na Gubałówkę. Największą atrakcją był wyjazd na baseny termalne do Bukowiny Tatrzańskiej. Na koniec zimowiska uczestniczyli w kuligu w saniach, zakończonym ogniskiem. Na ośrodku zostały również zorganizowane zajęcia programowe prowadzone przez kadrę wychowawczą (walentynki, quizy wiedzy, gry terenowe, śpiewograniec, turniej gier planszowych, bitwa na śnieżki, tańce animacyjne, gry integracyjne). 


22.12.2018 r. Event Edukacyjny – Integracyjny: spotkanie świąteczne. Podczas spotkania wykonano kartki świąteczne, podzielono się opłatkiem oraz śpiewano kolędy. Wspólnie spędzony czas w gronie rodzinnym jest okazją do utrzymywania dobrych relacji z najbliższymi, a dzielenie się swoimi przeżyciami będzie pogłębiało, budowało wzajemną więź.


08.12.2018 r. Event Edukacyjny – Integracyjny: dzieci wspólnie z rodzicami w lęborskim kinie obejrzeli bajkę pn. ” „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”.


09.11.2018 r. uczestnicy i uczestniczki projektu wraz z rodzinami wzięli udział w Evencie Edukacyjno Integracyjnym . Zobaczyli przedstawienie „Wspaniały Świat Disney on Ice” na Ergo Arenie w Gdańsku/Sopocie. Spotkali się z Myszką Miki, Myszką Minnie, Kaczorem Donaldem, Goofym i wraz z nimi oddali się magii i rodzinnej zabawie. Zobaczyli ulubione postacie, zachwycającą jazdę na lodzie oraz imponującą scenografię.


W dniach 21-22.09.2018 r. odbyło się „Spotkanie Integracyjne i wymiana doświadczeń” w Szklanej Hucie. W spotkaniu uczestniczyło 41 osób. Program Spotkania Integracyjnego wyglądał następująco: w piątek 21 września uczestnicy projektu pojechali do Szklanej Huty, gdzie odbyły się zajęcia wieczorne, czyli świeczkowisko poświęcone Międzynarodowemu Dniu Pokoju. W sobotę w godzinach porannych przyjechali rodzice i inni członkowie rodzin, aby uczestniczyć wraz z dziećmi i młodzieżą w zajęciach. Poranny blok składał się z takich zajęć: gra terenowa z punktami, joga oraz zajęcia krawieckie, po południu wszyscy zostali podzieleni na grupy, a każda z nich otrzymała opracowany scenariusz. Wspólnie rodziny miały za zadanie przygotować scenkę teatralną, wraz ze strojami oraz scenografią. Po wspólnym grillu rodzice oraz inni członkowie rodzin pojechali do domów, a dzieci i młodzież uczestniczyła w zajęciach wieczornych. 


22-26.08.2018 r. odbyły się 5-dniowe półkolonie w ramach Harcerskiej Akcji Letniej. Pierwszego dnia, 22 sierpnia 2018 r. pojechaliśmy do Szklanej Huty na zajęcia survivalowo-integracyjne. Podczas zajęć nauczyliśmy się podstawowych technik survivalowych (rozpalanie ognisk za pomocą krzesiw, budowa szałasów), a na sam koniec przy wspólnym ognisku pobawiliśmy się w różne zabawy. Drugiego dnia, 23 sierpnia 2018 r. pojechaliśmy na wodne zabawy, czyli do Aquparku w Redzie. Trzeciego dnia półkolonii, 24 sierpnia 2018 r. skorzystaliśmy z atrakcji w Parku Edukacyjnym Zoo Egzotycznym na Kaszubach w Tuchlinie. 25 sierpnia 2018 r. pojechaliśmy do Gdańska, aby zobaczyć wystawę w Centrum Hewelianum oraz papugi w Gdańskiej Papugarni. Natomiast ostatniego dnia, 26 sierpnia 2018 r. zostały zorganizowane zajęcia sportowe oraz zobaczyliśmy bajkę w lęborskim kinie.


W dniach od 16 do 17 czerwca 2018 r. odbył się piknik rodzinny w Szklanej Hucie dla uczestników projektu z rodzinami. W pikniku wzięło udział 74 uczestników projektu. W sobotę, 16 czerwca o godzinie 9:00 uczestnicy projektu stawili się na zbiórce, po której wyjechali autokarami do Szklanej Huty. Następnie w bloku porannym odbyła się gra terenowa w obrębie stanicy. Natomiast w bloku popołudniowym, po obiedzie uczestnicy projektu wraz z rodzinami mogli skorzystać z atrakcji, które zostały przygotowane na Stanicy Harcerskiej „Róża Wiatrów”. W ciągu całego dnia zostały przygotowane oraz przeprowadzone przez animatorów takie punkty jak: rzeźbienie w drewnie, robienie mydełek, strzelanie z łuku oraz z wiatrówki, tor przeszkód, kocosiatkówka z użyciem balonów, próba równowagi na „belce”, wchodzenie na ściankę wspinaczkową, wchodzenie po skrzynkach, gra w mopeja na plaży. Największym zainteresowaniem cieszył się dmuchaniec, przy którym najmłodsi uczestnicy projektu mieli malowane twarzy, dostali zwierzakowe balony oraz bawili się w zabawy wykorzystując chustę klanza. Po wspólnym grillu, na zakończenie pikniku rodzinnego uczestnicy projektu wraz z rodzicami zatańczyli tańce animacyjne. Po wyczerpującym dniu rodzice pojechali do domu, a dzieci oraz młodzież została na noc. Następnego dnia po śniadaniu pojechali do „Seaparku”. Jest to fokarium związane tematycznie z fauną i florą mórz i oceanów, jak również kulturą i historią regionu Pomorza. Uczestnicy projektu mogli zobaczyć foki bałtyckie, uchatki kalifornijskie i kotiki południowo-amerykańskie. Następnie po zwiedzeniu fokarium pojechali do Lęborka, gdzie odebrali ich rodzice. Wszystkie zaplanowane zajęcia służyły integracji oraz poznania siebie nawzajem .


22.07-04.08.2018 r. odbył się obóz letni w ramach Harcerskiej Akcji Letniej na bazie obozowej „Róża Wiatrów” w Szlanej Hucie. W wypoczynku uczestniczyło 50 osób. Motywem obozu letniego były morskie opowieści. Obozowicze uczestniczyli w takich zajęciach jak: pionierka obozowa (nauka technik survivalowych), pierwsza pomoc, zajęcia artystyczne (malowanie, origami), terenoznastwo, przyrodoznastwo, gry terenowe, olimpiada sportowa, festiwal piosenki morskiej „szanty”, zajęcia typu „teambuilding” oraz plażowanie i zabawy wodne nad plażą. Prócz aktywności na bazie obozowej uczestnicy projektu pojechali do trzech różnych miejsc: Parku Dinozaurów w Łebie, Ocean Park we Władysławowie oraz Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.


10 maja 2018 r. w czwartek w Starostwie Powiatowym w Lęborku odbyło się spotkanie dla rodziców w sprawie projektu pn. „Otwieramy horyzonty! Rozwój usług społecznych na rzecz dziecka i rodziny w powiecie lęborskim poprzez uruchomienie placówki wsparcia dziennego typu podwórkowego”. Rodzice zostali zapoznani z zaplanowanymi działaniami oraz z dokumentami rekrutacyjnymi, które należy złożyć do 25 maja do biura Hufca ZHP Lębork.


12 kwietnia 2018 r. został podpisany m.in. lęborski projekt „Otwieramy horyzonty!” przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struk i wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.