Stanica w Szklanej Hucie

Baza Obozowa "Róża Wiatrów" w Szklanej Hucie położona jest nad morzem w trójkącie pomiędzy miejscowościami Choczewo, Lubiatowo, Białogóra. Od Lęborka dzieli bazę ok. 38 km., od Łeby 25 km., a Gdyni 45 km. Aby trafić do naszej stanicy 500 m za miejscowością Osieki (w kierunku Lubiatowa) na łuku drogi należy zjechać z asfaltowej szosy na leśną drogę (mapka). Samochód należałoby pozostawić na leśny parkingu i dalej wędrować drogą leśną w kierunku północnym. W przypadku potrzeby dojazdu do Stanicy samochodem prosimy o wcześniejszy kontakt z Hufcem ZHP Lębork i uzgodnienia tego faktu (nieuzgodniony wjazd może zakończyć się niemiłym spotkaniem ze Służbą Leśną).

Szklana Huta to wspaniałe miejsce wypadowe. Można stąd organizować wycieczki min. do: Trójmiasta, Łeby i Słowińskiego Parku Narodowego, a także Elektrowni Wodnej w Żarnowcu, na Hel i do latarni morskiej w Stilo i Rozewiu, fokarium Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, jedynych na Pomorzu grot w Mechowie oraz Szwajcarii Kaszubskiej. Usytuowanie Szklanej Huty w lesie brzozowo-sosnowym blisko wydm o własnym mikroklimacie wpływa korzystanie na dróg oddechowych. Największą jednak atrakcją Stanicy jest "własna", czysta i zaliczona do najszerszych w Polsce plaża morska.

Budynki zgrupowania: pawilon zuchowy, murowana kuchnia, stołówka, magazyn, sanitariaty, zadaszona duża świetlica, boisko do gry w piłkę siatkową, położone są na miejscu byłej osady. Ponadto na stanicy znajdują się: boiska do siatkówki, kręgi ogniskowe, gry zręcznościowe oraz stół do gry w tenisa stołowego.

W brzozowo-sosnowym lesie rosnącym na suchym, dobrze wchłaniającym wodę podłożu, okalającym zgrupowanie rozlokowane są (oddalone od siebie) obozy pod namiotami. Odrębność terytorialna doskonale nadaje się na organizację obozów drużyn, szczepów, hufca, a także kolonii pod namiotami. Okalające lasy dają prawie nieograniczoną możliwość wykorzystania pionierki w programie obozu. Liczne pagórki, wąwozy, strumyki i wydmy tworzą niezapomniany nadmorski krajobraz.

Szklana Huta to miejsce ekologicznego wypoczynku, dużą wagę kładziemy na właściwe postępowanie z odpadami. Możemy poszczycić się jedną z najczystszych plaż w Polsce. Na terenie stanicy znajduje się ambulatorium, w którym czuwa pielęgniarka zgrupowania.

Na terenie Stanicy istnieje możliwość skorzystania ze ścianki wspinaczkowa, zajęcia alpinistyczne (skrzynki), strzelanie z łuku i wiatrówki - nie zapewniamy instruktorów.

W pobliskich Lubiatowie i Białogórze  istniej możliwość zorganizowania zajęć z jazdy konnej.   

 

 

Pawilon zuchowy

To dwuskrzydłowy, rozległy parterowy budynek. Każde skrzydło ma osobne wejście.

Miejsca obozowe

Obozowiska rozlokowane są (oddalone od siebie) w brzozowo-sosnowym lesie rosnącym na suchym, bardzo dobrze wchłaniającym wodę podłożu. Odrębność terytorialna doskonale nadaje się na organizację obozów drużyn, szczepów, hufca, a także kolonii pod namiotami.

Plaża - kąpielisko

Największym skarbem Szklanej Huty jest dziewicza plaża morska. Jedna z najładniejszych i najszerszych plaż w Polsce.

Czwartek, 29 czerwca 2017 godz. 05:37 | Hufiec Lębork | Odsłony: 13923