Wspomnienia z XXIV Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP

który odbył się w dniach 20 - 23 sierpnia 2015 roku w Poznaniu.

20 sierpnia rankiem zwarta grupa lęborskich seniorów harcerskich wyruszyła z dworca kolejowego w Lęborku na złaz do Poznania.

Przypomnę, że w składzie naszej ekipy byli: hm. Jan Mrugasiewicz, hm. Danuta Iglewska, hm. Elżbieta Czapla, pwd. Kazimierz Czapla, hm. Danuta Spoczyńska, phm. Grażyna Gałek, phm. Teresa Olech, trop. Zofia Karkocha, samar. Jadwiga Szczepańska, trop. Irena Naczk, phm. Elżbieta Szpadzik, samar. Jadwiga Wójkowska, pwd. Domicela Chmielewska, trop. Danuta Schmidt.

Pogoda dopisała – słoneczko przyświecało naszym wycieczkom po Wielkopolsce. Jak poinformowało lokalne radio „Merkury” średnia wieku seniorów na złazie to 81,5 lat. Było też aż 11 seniorów powyżej 90-go roku życia. Na złaz przybyło ponad 400 uczestników z 68 kręgów seniorów z całej Polski. Spieszę zaznaczyć, że nasza delegacja była drugą w rankingu najliczniejszych reprezentacji na złazie.

Zakwaterowano nas w Domu Studenta „Jowita”. Po krótkim odpoczynku i obiedzie ruszyliśmy do auli uniwersyteckiej na koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Chorągwi Wielkopolskiej. Byliśmy zauroczeni wspaniałą naturalną akustyką i klimatyzacją tego miejsca. Poznańska aula jest jedną z najlepszych akustycznie sal europejskich.
Po koncercie dość sprawnie w szyku czwórkowym na czele z dętą orkiestrą harcerską, senioracka wiara ruszyła pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, aby złożyć hołd poległym i zainaugurować uroczyście rozpoczęcie XXIV Złazu Seniorów ZHP.
Po przekazaniu buławy złazowej  w asyście pocztów sztandarowych (nawet tych historycznych) w blasku zachodzącego słońca i palących się pochodni zaśpiewaliśmy Hymn Harcerski i po krótkiej ceremonii wróciliśmy do miejsca zakwaterowania.

Drugi dzień złazu upłynął nam na zwiedzaniu Wielkopolski.Z poznańską punktualnością podjechało na Plac A.Mickiewicza 6 autokarów i ruszyliśmy na 6 tras wycieczkowych. Nasz krąg zwiedzał zamek i arboretum w Korniku, park w Rogalinie. Po obiedzie w Puszczykowie wróciliśmy do miejsca zakwaterowania, aby wieczorem uczestniczyć w koncercie pięknych, najsłynniejszych arii operetkowych w Teatrze Muzycznym. Po koncercie urzeczeni melodiami i ciepłym wieczorem ruszyliśmy na spacer po Starym Poznaniu w świetle gwiazd i wieczornych latarni.

Trzeciego dnia złazu wyjechaliśmy autokarami na zwiedzanie miasta. Nasz krąg zwiedzał Stare Miast, Ostrów Tumski i Wzgórze św.Wojciecha. W samo południe spotkaliśmy się wszyscy na Starym Rynku, aby wysłuchać hejnału i podziwiać „trykające się” koziołki. Przy okazji zamawialiśmy lody, kawę czy inne gazowane napoje. Posileni, udaliśmy się do Fary Poznańskiej, aby wysłuchać pięknej muzyki organowej w otoczeniu barokowego wnętrza z 16-toma gotyckimi kolumnami, które uzmysławiają nam małość i nicość tego ziemskiego świata i uczą pokory wobec bliźnich. Po obiedzie i krótkim odpoczynku ruszyliśmy na Harcerską Polanę na Malcie. Tam uczestniczyliśmy w uroczystym apelu przy Pomniku Harcerzy, aby PAMIĘTAĆ o udziale harcerzy w walce o niepodległość  Polski w latach 1918-1920.Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem i krótkiej ceremonii wyruszyliśmy 8 autokarami do Stanicy Harcerskiej „Orle Gniazdo” w Imiołkach. Tam czekała nas gorąca grochówka i smaczny chleb ze smalcem. Na estradzie koncertował zespół harcerski „Watraki, a pod sceną korowodem przesuwali się w pląsach seniorzy, zachęceni do tańca przez lęborski krąg „Dęby”- który „rozruszał” i zachęcił do pląsów resztę harcerskiej braci. Seniorzy pląsali w rytm melodii zespołu „Watraki”  aż dopaliło się ognisko i krąg zawiązany z 800 rąk pożegnalną pieśnią zakończył spotkanie na polanie.

Czwarty ostatni dzień złazu rozpoczął się uroczystą mszą św. o godz.10:00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Msza koncelebrowana była przez kapelana Chorągwi Wielkopolskiej i jeszcze 3 księży. Na początku gromko zabrzmiała Modlitwa Harcerska zaintonowana przez ks. kapelana i 400 uczestników złazu. W czasie Mszy Św. wszystkie pieśni kościelne śpiewane były na harcerskie melodie, które intonował  pwd. St. Gromadziński z Poznańskich Wiarusów, a jego koledzy prowadzili czytania w czasie Mszy Św. Oprawę muzyczną przygotowała Harcerska Orkiestra Dęta z Kórnika, a na organach grał wnuk naszego seniora z Poznania – student Akademii Muzycznej. Po mszy św. cała harcerska brać ruszyła na ostatni pożegnalny apel i wspólne zdjęcie na schodach Opery Poznańskiej.

Spontanicznie i na wesoło żegnaliśmy komendanta złazu hm. Pawła Napieralskiego i cała poznańska kadrę złazu, a sami w pożegnalnym kręgu mówiliśmy sobie – do zobaczenia za rok na harcerskim szlaku – w Lublinie !

Opracowała hm. Danuta Iglewska

Niedziela, 6 grudnia 2015 godz. 21:33 | Hufiec Lębork | Odsłony: 321