Harcerska wyprawa pamięci – Arnhem

Harcerze oraz instruktorzy z Hufca ZHP Lębork wzięli udział w harcerskiej wyprawie pamięci z okazji 75. rocznicy operacji Market Garden. Była to jedna z największych operacji alianckich II Wojny Światowej.  Uczestniczyło w niej ponad 150 harcerzy z drużyn z Lęborka, Szczecina, Wronek, Kielc oraz z Szczecinka. Wśród tysięcy widzów w uroczystościach wzięli udział weterani, brytyjski książę Karol, księżniczka Niderlandów Beatrycze, dowódca oraz żołnierze z 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego.
Najważniejszym wydarzeniem był udział w głównych uroczystościach na Placu Polskim w Driel, ponieważ w pobliżu tej miejscowości lądowali żołnierze z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Braliśmy również udział w uroczystościach w Arnhem oraz na Cmentarzu Wojennym w Oosterbeek, na którym pochowano 1748 polskich i brytyjskich spadochroniarzy oraz lotników poległych w bitwie pod Arnhem.

W 1983 r. lęborska 7 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów przyjęła imię gen. Stanisława Sosabowskiego i od tego momentu kultywuje pamięć o spadochroniarzach i ich dowódcy. Począwszy od 1989 r., co pięć lat lęborscy harcerze uczestniczą w uroczystościach w Holandii w rocznicę bitwy pod Arnhem.

Wyjazd dofinansowano w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu FIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa oraz środków Gminy Miasta Lębork.